Jestliže v ráji nejsou psi, potom chci po smrti jít tam, kam odešli oni.

Královskou cestou nejen s královákem

1. ledna 2008 v 13:23 | T.Petričáková - Teschiro |  ZASLALI JSTE NÁM
Již po mnoho a mnoho let není jen výsadou králů procházet ve velkolepém průvodu Královskou cestou pražským Starým Městem, Malou Stranou a Hradčany k Pražskému hradu. A vlastně ani králováků...
Ne, že bychom pořádali nějaký skutečně velkolepý průvod. Vlastně jsme ani nešli historicky správnou trasou hezky do kopce, ale naopak jsme se o něco pohodlněji kulili s kopce z Loretánského náměstí kolem brány Pražského hradu, Nerudovou ulicí a přes Karlův most až na Staroměstké náměstí dolů. Pravdou však je, že mnoho turistů z dalekých či blízkých zemí, či domorodců z České kotliny, nás zřejmě za velkolepý průvod považovalo. Myslím, že jsme byli obstojnou konkurencí i pro hradní stráž a architektonické památky po celou cestu. A protože tak pestrá široká veřejnost za pudlíky přijde málokdy, je, zdá se mi, docela prima a zapotřebí jít s pudlíky za lidmi.
K celé té pudlí podívané se sešla téměř kompletní pudlí reprezentace skoro všech velikostí (pokud jsem v tom mnohonohém psím průvodu přehlédl nějakého toyíka, pak se omlouvám jemu i paničce/páníčkovi) a všech uznaných barev. Asi největší pozornost si samozřejmě vysloužili všichni velcí pudlíci, které lze opravdu přehlédnout jen velmi těžko a mezi lidmi je stále většina těch, kteří králováka na vlastní oči nikdy neviděli a i hodně těch, kteří o nich ani neslyšeli. To samé platí i o hnědých či červených (vlastně červenoplaných) pejscích, a tak se za průvodem větších i menších chlupáčů obracely objektivy a zvědavé pohledy místních i cizinců.
I počasí se vydařilo a po nepříliš optimistickém pátku se sobota ukázala pěkným jasným a slunečným dnem. I proto měli turisté jasnou početní převahu, ale koneckonců procházet se vylidněnou Prahou by jaksi nebylo to pravé ořechové. (Poznatek první: naprosto chápu, proč s sebou průvodci nosí co nejnápadnější mávátko či jiný poutač. Pro příště se určitě bude hodit nějaký prapor a potažmo i něco jako buben ;-) ). Pravda, nebylo zrovna nejtepleji a prsty se na spoušti mojí (dnes již stařičké) digitální Fujinky postupem času ohýbaly stále neochotněji, ale nic, co by se vzhledem k roční době nedalo čekat a přežít (z toho plyne poznatek druhý: nenechat se oklamat prosincovým sluníčkem, ještě to neznamená, že by mi nemohl psrt jednou přimrznout ke spoušti...).
Přejít, dnes navíc z části uzavřený, Karlův most se nedalo jinak než na etapy a na mostě se všem pudlíkům podařilo opět získat intenzivní pozornost a rozzářit nejedny, a to nejen dětské, oči. Našli se i tací, kteří se nebránili ani bližšímu kamarádění s pejsky a tak se tato část cesty trošku protáhla.
Přejít silnici za mostem se nám podařilo na poprvé a zde si dovolím malou odbočku. Když se postavíte na roh kostela (je to kostel svatého Františka z Assisi) na stranu od řeky a zadíváte se pozorně na sochu uprostřed Křižovnického náměstí, spatříte významnou postavu českých dějin v trochu jiné, sochařem zřejmě nezamýšlené, perspektivě... víc neprozradím, raděj se běžte podívat sami.
Nevím, kdo pojal onu geniální myšlenku vyfotit se před staroměstkým orlojem, ale musím říct, coby rodilý Pražák, který už před orlojem viděl mnohé, že takový sběh zvědavců a tolik užaslých komentářů jsem snad ještě nezažil. Ačkoli, co se divím, na každohodinové představení vás připraví každý průvodce Prahou, ale na plejádu pudlíků nejrůznějších velikostí a barev už ne.
Na tomto místě je nicméně zřejmě záhodno podotknout, že cílem celé akce nebylo přeměnit pudlíky a jejich paničky a páníčky v pouťovou atrakci, nýbrž ukázat Vánočnímu městu i podoby pudla méně známé, neboť běžný lid se spíše zná s pejsky nepapírovými, tedy bez průkazu původu, a nikdy není dost příležitostí jej seznámit s tím, že i tatko pudl může vypadat, neřku-li vypadat by měl...
Závěrem se jistě sluší poděkovat všem, kteří na tuto malou akci přišli se svými (nejen) pudlími miláčky a mnoha lidem v předvánoční době ukázali, jací že jejich pejsci jsou, jejich povahy i vzhled. Stejně tak i personálu od Haštalského dědka, který nám všem, pejskům i jejich lidskému doprovodu, poskytl velmi příjemný azyl v chladném prosincovém odpoledni. Upřímně doufáme, že se všem zúčastněným celá akce i příležitost k setkání alespoň trochu líbila (o úspěchu u kolemjdoucích není myslím pochyb), a také, že se s nimi (a samozřejmě i s dalšími) setkáme na nějaké akci další, o které přemýšlíme, uvažujeme, zvažujeme všeliké možnosti a naštěstí nejsme zdaleka s nápady u konce... :-).
A nyní fotky....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Monika P. Monika P. | Web | 3. ledna 2008 v 14:17 | Reagovat

Chválím krásná akce, škoda, že z Moravy tak daleko.

2 Standa Standa | E-mail | 3. ledna 2008 v 22:01 | Reagovat

Perfektní !!!

Příště dejte vědět a může nás být průvod na 1.máje.

3 efa efa | E-mail | Web | 5. ledna 2008 v 17:49 | Reagovat

Obdivujem Vasu snahu a prezentaciu  priamo v Prahe...je to fakt perfektne tak to sa prezentovat! Ano citala som i uputavku a pozvanku na tuto akciu ,ale pokial by Praha nebola pre mna tak daleko ,verte ze sa zucatnia aj pudlici zo Slovenska!Vas uryvok a fotky o tom svedcia,,...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.