Jestliže v ráji nejsou psi, potom chci po smrti jít tam, kam odešli oni.

Zubní plak – zdroj infekce

27. září 2007 v 11:57 | unknow |  ZDRAVÍ
Zubní plak a zubní kámen - se zuby je brzy ámen
Na zubech psa se stejně jako u lidí tvoří zubní plak, který po čase vápenatí a v kombinaci se zbytky potravy vytváří zubní kámen. Ten je nejen zdrojem zápachu z tlamy zvířete, ale také vstupní branou infekce do celého těla. Pronikáním bakterií zanícenou dásní do krevního oběhu dochází k velkému zatížení organismu, projevujícím se mnohdy únavou a celkovým zhoršením stavu zvířete. Může dojít i ke skutečně závažným onemocněním vnitřních orgánů, především srdce, jater a ledvin. Zubní kámen také způsobuje tlak na lem dásně, čímž dochází k odhalování krčků zubů.

Čištění zubního kamene

Psi mají od přírody snížený práh bolestivosti zubů, takže i při velmi silném zubním kameni, zánětu dásní a paradentóze jsou schopni normálně přijímat potravu, aniž by si majitel něčeho povšiml. Proto by kontrola zubů a dutiny ústní měla být prováděna pravidelně nejméně jednou ročně, což běžně veterináři dělají při prohlídce před vakcinací. U pacientů, kteří trpí problémy v dutině ústní, je vhodné na kontroly docházet častěji.
Malá plemena trpí zubním kamenem dokonce už od prvního až druhého roku života. Pokud se už u psa zubní kámen projevil, je potřeba jej odstranit. Zubní kámen už nemá smysl ošetřovat čištěním zubním kartáčkem a enzymatickou pastou. Je nutné jej odstranit nejlépe zubním ultrazvukem v celkové sedaci psa, zuby těžce postižené je nutno vytrhnout.
Dříve časté seškrabování zubního kamene při plném vědomí nedovoluje důkladné vyčištění všech zubů, zejména z vnitřní strany zubu, kde se kámen nejvíce usazuje, pes je stresován, je zde nebezpečí poškození dásně a zubní skloviny. I anestézie má svá rizika, která však veterinář minimalizuje přípravou pacienta, správnou volbou typu anestézie podle věku psa, jeho celkového zdravotního stavu a plemene. Před každou anestézií je nutné dodržet minimálně dvanáctihodinový půst a příjem tekutin ukončit hodinu před zákrokem, aby se zabránilo možnému vdechnutí případných zvratků.

Prevence vzniku zubního kamene

Po odstranění zubního kamene je vhodné dásně podle konkrétního stavu přeléčit vhodnými léky a zuby ošetřovat pravidelně 2x týdně čištěním speciálním zubním kartáčkem a enzymatickou zubní pastou, která oddaluje další usazování zubního kamene. Zatímco u lidí je denní odstraňování povlaku čištěním zubů ustáleným zvykem, málo majitelů čistí psům zuby pravidelně. Některé ordinace provádějí navíc bezprostředně po ošetření ultrazvukem tzv. zaleštění zubů (polishing), které chrání sklovinu a předchází další tvorbě zubního kamene.
Jako další prevenci zubního kamene je možné zvolit ke krmení takový typ granulí, který je vyvinut přímo proti vzniku kamene. Existuje i množství pamlsků, které obsahují enzymy zpomalující usazování zubního kamene, i hračky, které jsou k tomuto účelu doporučovány.Většina zvířat potřebuje minimálně čtyřtýdenní období k tomu, aby si na čištění zubů postupně zvykla, někteří psi si čištění nenechají provádět vůbec.

Zubní kaz

U psů se nevyskytuje zubní kaz často, ale pokud se objeví, bývají postiženy především stoličky a špičáky. Kaz se projeví poškozením skloviny, postupně pak dochází k prohlubování procesu a infekci bakteriemi. U psa může dojít i k předčasné ztrátě zubů.
Příčinou zubního kazu je opět zubní plak. Kyseliny, které v něm působí, se zúčastňují rozkladných procesů, a v konkrétním místě rozpouštějí a poškozují spolu s enzymy sklovinu zubu.Dalšími možnými příčinami zubního kazu může být nedostatečný vývoj skloviny, poruchy metabolismu, poruchy činnosti žláz s vnitřní sekrecí, přítomnost mikroorganismů v dutině ústní, přítomnost zbytků krmení a abraze (otěr) skloviny.
To, jestli má pes zubní kaz, poznáme podle nadměrného zápachu z ústní dutiny i z neochotného přijímání potravy. Při silném poškození zubní skloviny dochází k rozkladu zuboviny a zub vypadne.

Jak se čistí psí zuby

K čistění se používají výhradně takové pomůcky, které jsou určeny pro psy. Speciální psí zubní kartáček se nasazuje na prst, psí pasta neobsahuje velké množství fluóru. Psovi opatrně otevřeme tlamu a zuby čistíme pozorně ze všech stran, přičemž největší pozornost věnujeme okolí dásní, na kterých se vytváří zubní kámen. Vyplachovat psovi tlamu není zapotřebí.Chrup psa je třeba pravidelně kontrolovat, a pokud se objeví zubní kámen, musí se nechat odborně odstranit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.