Jestliže v ráji nejsou psi, potom chci po smrti jít tam, kam odešli oni.

Cukrovka

27. září 2007 v 12:07 | unknow |  ZDRAVÍ
Ano. I zvířecí pacienti mohou mít diabetes mellitus ( cukrovku). V našich podmínkách je to nejčastěji zjišťovaná hormonální porucha psů. Mezi nejpostiženější plemena patří jezevčíci, pudli a němečtí ovčáci. Tento údaj je samozřejmě ovlivněn momentální oblibou chovu těchto plemen. Větší výskyt diabetu je u fen středního a vyššího věku. Nástup onemocnění je obvykle pozvolný. Majitel upozorňuje veterináře na zvýšené pití a močení, někdy i pomočování v bytě, hubnutí navzdory zachovanému příjmu krmiva, zhoršenou kvalitu srsti, příp. zhoršující se zrak.
Podstatou tohoto onemocnění je relativní nebo absolutní nedostatek inzulinu. Inzulin je hormon, který je tvořen specializovanými buňkami pancreatu ( slinivky břišní) a umožňuje přestup glukózy z krve do tělních buněk. Ty glukózu dále využívají jako zdroj energie. Deficit inzulinu může být způsoben vyčerpáním buněk slinivky břišní, tzn. jeho sníženou produkcí. Vzniká tak absolutní nedostatek inzulinu. O relativním nedostatku hovoříme, když buňky těla ztrácejí citlivost na inzulin a jeho normální hladina nestačí na přečerpání dostatečného množství glukózy do buněk. Další příčinou snížené funkce inzulinu, v našich podmínkách velmi častou, je zvýšená hladina gestagenů ( pohlavních hormonů) ke konci hárání u fen. To způsobuje zvýšenou produkci růstového hormonu v mléčné žláze a ten snižuje vliv inzulinu na vstup glukózy do buněk. Tělo cítí opět nedostatek inzulinu a nutí buňky pankreatu k jeho vyšší produkci, což může vést až k jejich vyčerpání. Stejným machanismem působí i dodávání exogenních gestagenů nejčastěji ve formě antikoncepčních injekcí za účelem oddálení říje u fen. Podobný antiinsulinogenní efekt jako pohlavní hormony a růstový hormon mohou mít glukokortikoidy, ať už produkované nadledvinami nebo uměle dodávané do organismu zvířete z terapeutických důvodů. Mezi tato léčiva patří např. prednison. Ke snižování citlivosti buněk na inzulin přispívá i obezita.
Velmi ojediněle se toto onemocnění vyskytuje i v mladém věku. V těchto případech se jedná o genetickou vadu, která podmiňuje tvorbu specifických protilátek ničících buňky slinivky břišní. Všechny tyto procesy v těle vedou ke zvýšení hladiny glukózy v krvi. Při překročení určité hodnoty, tzv. ledvinného prahu, je glukóza vylučována močí. Glukóza s sebou do moči stahuje i velké množství tekutin, což vyvolává nadměrné močení, tzv. polyurii. Ztráty tekutin se zvíře snaží nahradit jejich nadměrným příjmem, tzv. polydipsií. Tento pro diabetes mellitus typický příznak se zřejmě vyskytuje i u vaší fenky.
Při nedostatku glukózy z okolí se ji některé buňky snaží vyrobit ze substrátů, které k dispozici mají. To ale omezuje syntézu bílkovin a vede ke ztrátě tělesné hmotnosti, apatii, oslabení imunitního systému a zhoršenému hojení ran. Také zvýšené štěpení tuků může být pro buňku zdrojem energie. Způsobuje ale další hubnutí pacienta. Jako jeden z produktů po metabolizaci tuků zůstávají v těle ketolátky, k jejichž zneškodnění je opět nutná přítomnost inzulinu. Při jeho nedostatku se ketolátky spolu s glukózou hromadí v krvi a jsou vylučovány močí. Diagnostika diabetu je založena na vyšetření krve a moče. Stěžejními nálezy v krvi je nadbytek glukózy a zvýšená hladina tuků, hlavně cholesterolu. V moči je typický nález glukózy a ketolátek.
Při terapii cukrovky u zvířat se nejprve přistupuje ke každodenní podkožní aplikaci inzulinu. Začíná se na dávce určené podle hmotnosti pacienta. Po aplikaci první dávky je nutno hladinu glukózy v krvi měřit i vícekrát denně v časových intervalech, které určuje délka působení inzulinu. Dle reakce organismu na podanou dávku se tato postupně snižuje nebo zvyšuje až do dosažení fyziologického rozmezí glykémie. U většiny pacientů dosahujeme normální hladiny za 4 až 7 dní. V této počáteční fázi je nezbytná každodenní návštěva veterináře, případně trvalá hospitalizace pacienta na klinice. Inzulin je nutno aplikovat obdobně jako u lidí v návaznosti na příjem potravy. Je snaha uplatnit v terapii dlouhodobě působící inzuliny, tzn. jedna injekce za 24 hodin. Účinek tohoto inzulinu má dva vrcholy, proto je nutno krmit zvíře 2x denně, což je většinou časově přijatelné pro majitele. Počet krmení se vždy řídí typem a délkou působení inzulinu. Z tohoto důvodu by měl mít pes pravidelný režim krmení. Z hlediska složení diety jsou jednoznačně doporučitelné komerčně vyráběné granule nebo konzervy s omezeným množstvím uhlohydrátů a zvýšeným obsahem vlákniny. Podávání inzulinu je doživotní. Hladinu cukru v krvi je nutné pravidelně sledovat, vyšetřením přímo z krve nebo orientačně testačním papírkem stanovovat glukózu a ketolátky v moči.

Výše uvedené terapeutické schéma se nevztahuje na diabetes mellitus vyvolaný dlouhodobým působením gestagenů a růstového hormonu. V těchto případech se po počáteční úpravě glykémie přistupuje co nejdříve ke kastraci. Tím odstraníme zdroj pohlavních hormonů a jimi zprostředkovanou sníženou funkci inzulinu. U většiny fen je možné několik dnů po operaci inzulin úplně vysadit.
Nejčastějšími komplikacemi při léčbě bývá chronické selhání ledvin a šedavě bílý zákal oční čočky, katarakta. Oba tyto problémy se dají poměrně úspěšně tlumit v druhém případě i řešit. Méně častou komplikací je předávkování inzulinem. Při poklesu hladiny glukózy v krvi je pacient neklidný, hladový, postupně přechází do apatie a přestává ovládat pánevní končetiny, uléhá, v terminálním stadiu se dostaví křeče a úhyn. Pro tento případ by měl mít majitel po ruce cukerný roztok a ihned ho zvířeti podat.

Máte-li podezření, že Vaše fenka či pejsek trpí diabetem je nutné navštívit veterinárního lékaře, ale předem zjistit několik důležitých anamnestických údajů. Kolik toho fenka vypije za 24 hod.? Kdy naposledy hárala? Svého veterináře určitě potěšíte vzorkem čerstvé moči, což značně urychlí diagnostiku. Odběru krve by měla předcházet dvanáctihodinová hladovka. Přestože neléčená cukrovka vede u psů k úhynu, u většiny pacientů s diabetem můžeme při včasné a správné terapii vyslovit velmi dobrou prognózu a při spolupráci majitele s veterinárním lékařem tato zvířata přežívají řádově roky.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.